• +38934325632
  • ta_olimpia2003@yahoo.com
  • @Олимпија-Струмица

ТАЈЛАНД

  • Duration: HB
  • Location: Тајланд
  • Available Seat:
  • Price: 489 евра

БАНГКОК + ПУКЕТ

2ноќи Бангкок + 8 ноќи Пукет +авионски превоз+трансфер+претставник

„Тоа што сме, е производ на нашето сопствено размислување. Со нашите мисли го креираме светот“ – БУДА

Тајланд или официјално како Кралството Тајланд е држава во Југоисточна Азија. Се наоѓа на полуостровот Индокина на површина од 513155 км2 со околу 63 милиони жители. Главен град е Банкок со околу 8,28 милиони жители. Најзастапена религија е будизмот со околу 93,2%, исламот 5,5%, христијани 0,9%, хиндуизам 0,1% и неопределени 0,3%.

Тајланд е единствена азиска земја која никогаш не била колонија. Државата ја води воена хунта која е на власт од 2014 година, а Тајланд е монархија со кралска династија. До пред неколку месеци на власт беше повеќе од половина век Рама IX, кој го наследи неговиот ексцентричен син, принцот Маха Ваџиралонгкорн, за чие владеење Тајланѓаните не се многу оптимистички настроени, иако монархот нема никава политичка моќ, но населението во кралот гледа фактор на обединување на државата. Сфаќајќи дека некогашните големи светски сили Британија и Холандија сакаат да стигнат до тајландското богатство, Тајланѓаните изиграле многу паметно со спогодба за слободна трговија и така го избегнале губењето на суверенитетот. Нивната вештина за политика и одлично одбирање на сојузници, ја покажале и после Втората светска војна кога станале партнери со Соединетите Американски Држави, а благодарение на тоа пријателство, во Тајланд пристигнале инвестиции кои добро ги искористиле и станале една од најразвиените земји во Азија и рекордери во извоз на техничка роба, ориз и облека.

Пукет порано познат и како Таланг е најголемиот Тајландски остров и истовремето една од 14те провиции на Јужен Тајланд.

Лоциран е на западната обала на Тајланд во Андаманското Море. Два моста на северниот крај го поврзуват островот со копно. Со површина од околу 576 км22 е за малку помал од државата Сингапур. На островот живеат околу 600000 жители, а главен град е Пукет Сити.

Островот се наоѓа на важен поморски пат каде поминувале трговски бродови од Кина и Индија., а често се споменувало и во старите европски мапи како важно трговско место. Благодарејќи на трговијата како и големото богатство на калај и каучук. Пукет од најрани времиња бил еден од најбогатите делови на Азија. Основна стопанска гранка денес е туризмот и се смета за најважна туристичка дестинација на Тајланд.

 

 

Пакет аранжман Банкок+Пукет

Хотели(free & easy):

Тип на соба Тип на услуга Период на патување: Цена од лице во двокреветна соба Цена за дете со 2 возрасни
Ibis Bangkok Sathorn 3*

ASHLEE Plaza Patong hotel & Spa 4*

Double Со појадок 07.01.2018-31.03.2018 498€ 268€
01.04.2018-31.10.2018 427€ 268€
Mercure Bangkok Siam 4*

Banthai Beach Resort & Spa 4*

Double room Со појадок 07.01.2018-30.04.2018 735€ 299
01.05.2018-31.10.2018 601€ 299
Mercure Bangkok Siam 4*

Holiday Inn Resort Phuket Mai Khao Beach 4*

Double room/Deluxe Garden view Со појадок 07.01.2018-31.03.2018 924 234
01.04.2018-31.10.2018 681€ 234
Mercure Bangkok Siam 4*

Mövenpick Resort & Spa Karon Beach 5*

Double / Superior Garden view Со појадок 07.01.2018-31.03.2018 1146 299
01.04.2018-31.10.2018 806€ 299€
Mercure Bangkok Siam 4*

Metadee Resort & Villas 5*

Double / Deluxe Pool Со појадок 07.01.2018-31.03.2018 917€ 271€
01.04.2018-31.10.2018 783€ 271€

 

 

*Специјалнипакет аранжман Банкок+Пукет

Хотели(Honeymoon & Romance Packages):

Тип на соба Тип на услуга Период на патување: Цена од лице во двокреветна соба
AVANI Riverside Bangkok 5*

Vijitt Resort Phuket 5*

River View/Deluxe Villa Со појадок 07.01.2018-31.03.2018 1139
01.04.2018-31.10.2018 885€
AVANI Riverside Bangkok 5*

Amatara Resort & Wellness 5*

River View / Bay View Suite Со појадок 07.01.2018-31.03.2018 2074
01.04.2018-31.10.2018 1231€

 

***можност за плакање на 12 или 24  месечни рати со 0% камата ***

Во цената на аранжманот е вклучено :
• Авио билет на релација Скопје-Доха-Банкок -Пукет-Доха-Скопје со Qatar Airways со вклучен багаж 30кг / 20кг :

• 2 ноќевања со вклучен појадок во хотел во Банкок  избран од  табелата ;

• 8 ноќевања со вклучен појадок во хотел во Пукет  избран од табелата  ;

•Трансфер на  релација аеродром-хотел во Банкок и обратно ;

• Трансфер на релација  аеродром-хотел во Пукет и обратно;

• Претставник од локалните партнери во Тајланд;

*Специални пакет  вклучуват :

*Бесплатно надградба на следната повисока категорија

*едно шише пенливо вино по пристигнувањето

*специјални изненадувања од страна на хотелот

* декорација на собата за младоженици

Напомена:За специјалните пакети е потребно Венчаница

Цената на аранжманот не вклучува :
• Аеродромски такси 298 евра;
• Влезна виза за Тајланд 90еур;

• бакшижи за водичи, возачи и ресторани;
• индивидуални трошоци;

Потребни документи за виза:

Формулар за виза;

– Биометриски пасош (валидност повеќе од 6 месеци);

– 1 слика пасошки формат;

– Копија од авио билет;

Екскурзии од Банкок:

1. Полудневна екскурзија  Royal Grand Palace and Bangkok Temples=51eur(7,5h)

2. Полудневна екскурзија  Royal Grand Palace and Bangkok Canal tour=54eur(7,5h)

3. Полудневна екскурзија  Floating Market(6.30h)=43eur

Екскурзии од  Пукет :

1. Целодневна екскурзија до  Phang Nga & Canoe со брод =70eur(8h)

2. Целодневна екскурзија до  “Phi Phi Island “со брод =71€[8ч]

3. Целодневна екскурзија до  “James Bond Canoe “со брод =60€[8ч]

Напомена :

– Патниците мора да имат валидност на пасош повеке од 6 месеци од терминот на патување;

– Во случај на промена на цената на виобилетот од страна на авиопревозникот , агенцијата има право да ја промени цената на аранжманот;
– 50%  депозит  за време на резервација кој не е рефундабилен во случај на откажување ;

-Цената е калкулирана на минимум 2 патници , доколку не се исполни бројката цената трпи промена .