• +38934325632
  • ta_olimpia2003@yahoo.com
  • @Олимпија-Струмица

МАГИЧНА КАПАДОКИЈА

МАГИЧНА КАПАДОКИЈА

3 ноќевања / 4 дена / СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА

Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и пештерските цркви. Природата како да си поиграла со ова интересно делче од планетата, кое секојдневно мами голем број туристи. Колоритните балони се неразделен дел од Кападокија и се надополнување на бајковитата глетка…

1ден 19март Скопје – Истанбул – Кајсери

Состанок на аеродромот во Скопје во 06:20ч и полетување во 09:05ч. Стоп во Истанбул, 12:40 -14.45ч. Слетување во Кајсери во 16.05ч. Организиран трансфер од аеродромот до хотел. Сместување и слободно попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.

2ден 20март “Срцето на Кападокија„

Појадок. Целодневна факултативна екскурзија, “Срцето на Кападокија. Прошетката започнува со замокот Учхисар, највисоката точка на Кападокија, со величенствен поглед на Ѓореме… продолжува кон срцето на Кападокија со посета на “Ѓореме музејот на отворено”– огромен манастирски комплекс, познат по фреските од 9ти век на кои е опишан животот на монасите и Исус Христос. Сите цркви во Ѓореме се вдлабени во карпите, со преубави фрески и живописни бои кои и денес ја задржале својата свежина, а најзначајна од нив е црквата Св.Василиј… Комплексот е под заштита на УНЕСКО од 1984 год. Заминување кон Чавушин, напуштено село со пештери и грчки куќи. Пауза за ручек. Попатна посета на работилница за грнчарство и можност да се купи рачно изработен сувенир. Следи разгледот на Пашабаги, со необичната формација на троглава самовил, а потоа посета на долината Дервент богата со природни камени форми со ликови на животни, различни облици од камен, варовник и туфови карпи наречени “волшебни оџаци”. Враќање во хотел. Ноќевање.

3ден 21март Лет со балон – Ѓореме

Рано наутро околу 04.00ч факултативно летање со балон над Кападокија. Волшебно, незаборавно доживување… По лет следи здравица со шампањ и доделување на сертификат за летање со балон. Враќање во хотел. Појадок. Слободно време за индивидуални активности. Попладне, факултативно разглед на центарот на Ѓореме: општината, римската кула, локалната џамија, брдото Bajrak Tere, првите “самовилини оџаци”, улиците со сувенири и ресторани. Прошетката продолжува кон Црвената долина со прекрасен залез на сонцето. Вечерта, факултативно, посета на традиционален турски ресторан со ориентални танци и музика, нешто што никого не остава рамнодушен. Враќање во хотел. Ноќевање.

4ден 22март “Голема мистична тура„

Појадок. Одјавување од хотел. Целодневен факултативен излет: подземниот град Кајмакли, издлабен во вулкански камен во VII век пне, еден од најголемите и најдобро сочувани подземни градови во Кападокија во кој се откриени 4 ката под земјата. Прошетка низ дел од долината Ихлара долга 16 км, позната по карпестите цркви, посета на манастирот Селиме кој потекнува од VIII век. Можност за пауза во некоја од традиционалните чајџилници долж реката Мелендиз. Пауза за ручек во познатото анадолско село Белисирма лоцирано во самата долина Ихлара. Трансфер до Кајсери, посета на шопинг центар и слободно време. Трансфер до аеродром и полетување за Истанбул во 22:45ч.по локално време. Стоп во Истанбул 00:20 – 08:50ч. Слетување во Скопје 08:15ч.

Цена за рана уплата до 15.02: 22.880 денари (369 еур)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 26.600 денари (429 еур)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

  – Авионски превоз со Turkish airlines на релација Скопје–Истанбул–Кајсери-Истанбул–Скопје со аеродромски такси 

  – Чекиран багаж до 20кг.

  – Трансфер аеродром – хотел – аеродром

  – Сместување во хотел со 3* во Кападокија на база 3 ноќевања со појадок

  – Организиција на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

  – Доплата за еднокреветна соба 3.900 ден

  – Факултативни екскурзии

Целодневен излет “Срцето на Кападокија” – трансфер, локален водич, влезници и вклучен ручек    55 €
Полудневен разглед на Ѓореме со посета на Црвената долина и турски ресторан вечера со шоу    55 €
Целодневен излет “Голема Тура Кападокија”- трансфер, локален водич, влезници и ручек    55 €
Пакет за сите 3 факултативи    150 €
Лет со балон    120 €

Напомена:

  – Цените се по лице за сместување во двокреветни или трокреветни соби. Плаќањето е исклучиво во денарска против вредност по курс 62,00 денари. Калкулацијата е правена на минимум пријавени 20 патници.

  – За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот. Целосна доплата на аражманот е 10 дена пред поаѓање.

  – При резервација задолжително изјаснување/пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот, како би можела агенцијата навремено да направи и потврди резервации за истите.

  – Деца до 1.99 год. бесплатно (плаќа само аеродромски такси). Дете од 2год.-11.99 плаќа 80% од цената.

  – Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 7 дена пред поаѓање, доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.

  – Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање.

  – За патување во Турција потребно е сертификат за примени 2 дози (со поминати 14 дена од втората) или ПЦР тест или Рапид тест.

  – Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се да ги приложат во агенцијата за проверка, патната исправа треба да е валидна минимум 6месеци по завршувањето на аранжманот.